It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

W walce z dolegliwościami dolnego odcinka kręgosłupa dokuczającymi najczęściej podczas zmiany pozycji ciała, istotne są przyczyny zjawiska. Po stłuczeniu wystarczy odpoczynek i kompresy, ale niekiedy niezbędne są ćwiczenia na ból kości ogonowej, fizykoterapia i leki.

Nierzadko na dyskomfort tego typu skarżą się kobiety w ciąży i po porodzie. Mimo że mechanizm powstawania bólu w obu sytuacjach jest różny, to ulgę mogą przynieść takie metody jak masaż dolnego odcinka pleców i pośladków czy ciepła kąpiel. Skuteczne są też nasiadówki ziołowe i dieta na zaparcia.

Jak złagodzić ból kości ogonowej?

Przyczyny bólu kości ogonowej mogą być bardzo różne. Jedną z częstszych jest bezpośredni uraz dolnego odcinka kręgosłupa, jak stłuczenie lub złamanie w wyniku upadku, choć nierzadko wywołują go także różnorodne zmiany chorobowe w najbliższej okolicy, m.in. ropnie, torbiele i nowotwory kości, żylaki odbytu, tzw. hemoroidy, zaparcia, endometrioza czy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Nierzadko na dyskomfort tego typu skarżą się kobiety w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze, kiedy dochodzi do znacznych odchyleń ustawienia miednicy i kręgosłupa lędźwiowego, a także ucisku struktur nerwowych okolic miednicy, w efekcie przyrostu masy ciała1

Ból kości ogonowej może pojawić się lub nasilić również po porodzie, szczególnie po długiej i męczącej akcji porodowej. Istotny wpływ ma także obkurczanie się mięśniówki macicy i innych narządów wewnętrznych, które po urodzeniu dziecka wracają do naturalnego ułożenia w jamie brzusznej i miednicy. Bez względu na przyczynę powstałe dolegliwości są uporczywe i głęboko umiejscowione. Zwykle zwiększają intensywność w trakcie zmiany pozycji ciała, zwłaszcza podczas wstawania i siadania, choć mogą również dokuczać podczas długotrwałego stania. Ból może obejmować okolicę pośladkową i odcinek lędźwiowy, krocze, pachwiny i stawy biodrowe oraz tylną powierzchnię ud2. Kokcygodynia, czyli ból kości ogonowej, może wywoływać trudności w wykonywaniu czynności fizjologicznych, a także zaburzenia seksualności. 

Mimo że ból kości ogonowej nie zagraża zdrowiu, znacznie obniża komfort codziennej aktywności, dlatego nie należy go bagatelizować. Sposoby na ból kości ogonowej najlepiej omówić z lekarzem. Doraźnie można jednak stosować uniwersalne metody łagodzące.

Przeczytaj i dowiedz się jakie są metody dbania o kręgosłup

Ból kości ogonowej infografika

Co na ból kości ogonowej?

Leczenie bólu kości ogonowej warto rozpocząć metodami zachowawczymi, zwłaszcza kiedy dolegliwości nie mają podłoża chorobowego. W ostrej fazie pourazowej, zgodnie z zaleceniami lekarza, pomocne mogą być zimne miejscowe kompresy, które przyspieszą regenerację uszkodzonych tkanek i zatrzymają stan zapalny. Poza tym wskazane jest tymczasowe ograniczenie aktywności fizycznej i odpoczynek w komfortowej pozycji. Warto przy tym zadbać o odciążenie kręgosłupa, podkładając poduszkę pod kolana w leżeniu na plecach lub między kolana w leżeniu bokiem. Leczenie może zostać uzupełnione o farmakoterapię w postaci np. maści przeciwbólowej, plastrów leczniczych lub leków przeciwbólowych, np. z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). 

Ból kości ogonowej innego pochodzenia wymaga doboru ukierunkowanych metod. W stanach powstałych na tle problemów związanych z niewłaściwą perystaltyką jelit i hemoroidów może zostać zalecona przez lekarza dieta. Dobrze jest wzbogacić jadłospis o większą ilość wody i błonnika, które są przede wszystkim obecne w zielonych warzywach i owocach, a także ciemnym pieczywie i produktach pełnoziarnistych oraz różnorodnych kaszach. Komfort odpoczynku, nie tylko w tej sytuacji, poprawi także poduszka poporodowa z otworem, której celem jest odciążenie dolnej części ciała podczas siedzenia. Tego typu rozwiązanie przyda się również w pracy wymagającej długiego siedzenia za biurkiem czy kierownicą. Korzystnie także działają ciepłe okłady miejscowe oraz kąpiele, które rozluźniają napięte tkanki i poprawiają miejscowe krążenie3.

Jak złagodzić ból kości ogonowej w ciąży?

Ból kości ogonowej w ciąży można łagodzić zarówno masażem pośladków, jak i okolicy lędźwiowej, odpowiednim wypoczynkiem oraz dietą. Komponując jadłospis, dobrze jest uwzględnić w nim także odpowiednią podaż witamin z grupy B oraz witaminę D, niezbędne do utrzymania optymalnej kondycji kości. Bogatym źródłem tych mikroelementów są ryby, sery, jaja oraz rośliny strączkowe. Bezcenna jest również aktywność fizyczna. W ciąży dobrze jest zdecydować się na pływanie, zwłaszcza na plecach lub żabką. Ciekawą alternatywą zajęć wodnych są tzw. nasiadówki w szałwii, rumianku czy lawendzie, które działają kojąco, uspokajająco i przeciwbólowo4.

Łagodzenie bólu kości ogonowej po urazie

Zdarza się, że do leczenia bólu kości ogonowej powstałego zarówno w efekcie urazu, jak i zmian chorobowych, stosuje się różnorodne zabiegi fizykoterapeutyczne z wykorzystaniem ciepła, pola magnetycznego, prądu elektrycznego czy promieniowania podczerwonego, zlecane przez lekarza. Dużą pomoc zapewnia także rehabilitacja ruchowa uwzględniająca ćwiczenia rozciągające i wzmacniające nie tylko kręgosłup, ale też obręcz biodrową i nogi5. Na przewlekły ból kości ogonowej dobrze działa też terapia punktów spustowych oraz terapia manualna miednicy. Doraźnie, w celu złagodzenia bólu po urazie, można rozważyć przyjęcie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i rozkurczających mięśnie. W przypadku złamania kości niezbędna może być operacja6

KETO/055/05-2021

Bibliografia:

1. R. McKenzie, Kręgosłup lędźwiowy, Forum, Poznań 2011; 
2. R. Tanzberger, Dno miednicy, Urban & Partner, Wrocław 2020.
3.R. Tanzberger, Dno miednicy, Urban & Partner, Wrocław 2020. 
4. E. Tyszko-Bury, Rola osteopatii w leczeniu coccygodyni, „Medycyna Rodzinna”, 2014, nr 2, s. 70. 
5. R. McKenzie, Kręgosłup lędźwiowy, Forum, Poznań 2011. 
6. E. Tyszko-Bury, Rola osteopatii w leczeniu coccygodyni, „Medycyna Rodzinna”, 2014, nr 2, s. 71 - 73. 

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl