It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Istotą zapalenia zatok jest stan zapalny i obrzęk błony śluzowej, która je wyściela. Powoduje to zablokowanie ujścia zatok do jamy nosowej i brak możliwości ewakuacji wydzieliny z zatok, co sprzyja jej gromadzeniu. Fizjologicznie zatoki przynosowe nawilżają, ogrzewają i oczyszczają wdychane powietrze. W stanie infekcji kanaliki, którymi przepływa powietrze, są niedrożne, wdychane powietrze może być nieodpowiednio oczyszczone i wentylacja zatok jest niewystarczająca - dochodzi do wytworzenia ropnej wydzieliny, która staje się pożywką dla wirusów i bakterii. Ostre zapalenie zatok objawia się przede wszystkim utrudnionym oddychaniem przez nos, bólami głowy, twarzy u nasady nosa oraz po jego obu stronach, które ulegają nasileniu po schyleniu głowy. Dodatkowo obecna jest nasilona wydzielina z nosa, która może spływać po tylnej ścianie gardła, powodując kaszel. Może się również pojawić obrzęk tkanek miękkich w okolicy oczu i pogorszenie węchu. Ostrej infekcji zatok zwykle towarzyszy gorączka. W terapii ostrego zapalenia zatok zaleca się stosowanie leczenia objawowego. Przeciwbólowo i przeciwzapalnie stosuje się leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).  Dodatkowo wskazane są leki o działaniu obkurczającym błonę śluzową nosa i zatok. Pomocniczo ulgę mogą przynieść inhalacje pary wodnej i płukanie jam nosa roztworami soli fizjologicznej, morskiej (najlepiej roztwór hipertoniczny) lub emskiej. Ketoprofen, ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, może być stosowany w leczeniu objawów bólowych towarzyszących ostremu zapaleniu zatok, przede wszystkim bólu głowy (jeśli ból ten ma łagodne lub umiarkowane nasilenie). W przypadku silnego bólu głowy zawsze powinno się skonsultować z lekarzem w celu postawienia właściwego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia. 

 Ketonal Active, którego substancja czynną jest ketoprofen, jest dostępny bez recepty. Zalecane stosowanie leku to 1 kapsułka 50 mg co 8 godzin, maksymalnie 3 kapsułki na dobę (nie przekraczać dawki 150 mg/dobę). Lek można przyjmować do maksymalnie 5 dni bez konsultacji z lekarzem. 

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych charakteryzuje się bardzo podobnymi objawami, choć zazwyczaj o mniejszym natężeniu i naprzemiennym występowaniu okresów zaostrzeń i remisji choroby. Czas trwania przewlekłego zapalenia zatok przynosowych trwa ponad 12 tygodni, a chory leczony jest w gabinecie lekarskim, często u specjalisty z dziedziny laryngologii. Przewlekłe zapalenie zatok nie jest wskazaniem do stosowania ketoprofenu. 

Należy zawsze pamiętać, że w razie utrzymywania się objawów (ból, gorączka), konieczna jest konsultacja z lekarzem. Uporczywe lub nasilające się objawy mogą być spowodowane poważniejszym schorzeniem.

 

Ketonal Active

Codziennie stajesz przed nowymi wyzwaniami i nie możesz sobie pozwolić na to, aby ból cię ograniczał? Z Ketonalem Active to możliwe! Chcesz wiedzieć więcej?

Curated Tags

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl