Istotą zapalenia zatok jest stan zapalny i obrzęk błony śluzowej, która je wyściela. Powoduje to zablokowanie ujścia zatok do jamy nosowej i brak możliwości ewakuacji wydzieliny z zatok, co sprzyja jej gromadzeniu. Fizjologicznie zatoki przynosowe nawilżają, ogrzewają i oczyszczają wdychane powietrze. W stanie infekcji kanaliki, którymi przepływa powietrze, są niedrożne, wdychane powietrze może być nieodpowiednio oczyszczone i wentylacja zatok jest niewystarczająca - dochodzi do wytworzenia ropnej wydzieliny, która staje się pożywką dla wirusów i bakterii. Ostre zapalenie zatok objawia się przede wszystkim utrudnionym oddychaniem przez nos, bólami głowy, twarzy u nasady nosa oraz po jego obu stronach, które ulegają nasileniu po schyleniu głowy. Dodatkowo obecna jest nasilona wydzielina z nosa, która może spływać po tylnej ścianie gardła, powodując kaszel. Może się również pojawić obrzęk tkanek miękkich w okolicy oczu i pogorszenie węchu. Ostrej infekcji zatok zwykle towarzyszy gorączka. W terapii ostrego zapalenia zatok zaleca się stosowanie leczenia objawowego. Przeciwbólowo i przeciwzapalnie stosuje się leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dodatkowo wskazane są leki o działaniu obkurczającym błonę śluzową nosa i zatok. Pomocniczo ulgę mogą przynieść inhalacje pary wodnej i płukanie jam nosa roztworami soli fizjologicznej, morskiej (najlepiej roztwór hipertoniczny) lub emskiej. Ketoprofen, ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, może być stosowany w leczeniu objawów bólowych towarzyszących ostremu zapaleniu zatok, przede wszystkim bólu głowy (jeśli ból ten ma łagodne lub umiarkowane nasilenie). W przypadku silnego bólu głowy zawsze powinno się skonsultować z lekarzem w celu postawienia właściwego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Ketonal Active, którego substancja czynną jest ketoprofen, jest dostępny bez recepty. Zalecane stosowanie leku to 1 kapsułka 50 mg co 8 godzin, maksymalnie 3 kapsułki na dobę (nie przekraczać dawki 150 mg/dobę). Lek można przyjmować do maksymalnie 5 dni bez konsultacji z lekarzem.
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych charakteryzuje się bardzo podobnymi objawami, choć zazwyczaj o mniejszym natężeniu i naprzemiennym występowaniu okresów zaostrzeń i remisji choroby. Czas trwania przewlekłego zapalenia zatok przynosowych trwa ponad 12 tygodni, a chory leczony jest w gabinecie lekarskim, często u specjalisty z dziedziny laryngologii. Przewlekłe zapalenie zatok nie jest wskazaniem do stosowania ketoprofenu.
Należy zawsze pamiętać, że w razie utrzymywania się objawów (ból, gorączka), konieczna jest konsultacja z lekarzem. Uporczywe lub nasilające się objawy mogą być spowodowane poważniejszym schorzeniem.
Ketonal Active
Codziennie stajesz przed nowymi wyzwaniami i nie możesz sobie pozwolić na to, aby ból cię ograniczał? Z Ketonalem Active to możliwe! Chcesz wiedzieć więcej?
Curated Tags