It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Co zrobić, gdy boli głowa? Nawet połowę społeczeństwa dotyka ta uporczywa dolegliwość. Często konieczna jest konsultacja lekarska, by upewnić się, co jest przyczyną bólu.

Ból głowy to powszechna dolegliwość. Statystycznie od 4 do 8% społeczeństwa szuka porady u lekarza. Bóle głowy mogą mieć charakter pierwotny (nie towarzyszą im zmiany w strukturze ośrodkowego układu nerwowego) bądź wtórny (np. przy zaburzeniach krążenia, guzach mózgu czy innych patologiach). Wśród pierwotnych bólów głowy wyróżnia się najczęściej klasterowe, napięciowe i migrenę. Właściwie przeprowadzony przez lekarza wywiad pozwala na wykonanie odpowiedniej diagnostyki i zaplanowanie terapii. Czasem nie udaje się określić przyczyny bólu głowy. Leczenie może ograniczać się do doraźnej pomocy w domu. Zdarza się, że na tę dolegliwość stosuje się specjalistyczne leki na receptę.

Ból głowy – jak dobrać odpowiednie leczenie?

Ból głowy może mieć różne nasilenie. Czasami, aby poradzić sobie z dolegliwością wystarczą domowe sposoby, np. odpoczynek. Nieraz konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. Wiele leków dostępnych bez recepty sprawdzi się w łagodzeniu bólu głowy, który nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Jeśli dolegliwości są uporczywe i towarzyszą im inne niepokojące objawy, konieczna jest konsultacja lekarska, właściwa diagnostyka i przepisanie leków na receptę.

Co zrobić, gdy boli głowa?

Aby pomóc sobie w łagodzeniu bólu głowy ważne jest określenie, czy nie ma jakiejś konkretnej przyczyny tej dolegliwości. W przypadku bólu towarzyszącego zapaleniu zatok obocznych nosa dobrze sprawdzą się ciepłe okłady, jak również leki zawierające niesteroidowy lek przeciwzapalny i pseudoefedrynę, które możemy przyjmować bez konsultacji z lekarzem do 5 dni. Przy przedłużającym się uporczywym bólu konieczne jednak będzie skonsultowanie się z lekarzem. 

Ból głowy niejednokrotnie jest konsekwencją problemów stomatologicznych czy okulistycznych1. W tych wypadkach potrzebna jest konsultacja z określonym specjalistą. W domowych warunkach można wstępnie leczyć często występujące napięciowe bóle głowy2. Jak sama nazwa wskazuje, ból ten wynika z nadmiernego napięcia nerwowego, stresu czy niewyspania. Organizm w ten sposób daje człowiekowi znać, że jest przemęczony. Napięciowe bóle głowy nie utrudniają w znacznym stopniu codziennego funkcjonowania, choć jeśli często nawracają, stają się dużym problemem. Mimo iż mogą ustąpić samoistnie, warto zastosować się do zasad zdrowego trybu życia. Konieczny jest przede wszystkim relaks, higiena pracy, umiejętność rozluźnienia zarówno ciała, jak i umysłu. Zaleca się odpoczynek w zaciemnionym, dobrze wywietrzonym pomieszczeniu. Można wykonać ćwiczenia rozluźniające mięśnie karku, szyi i grzbietu. Doskonale sprawdzi się też masaż relaksacyjny. Z domowych sposobów leczenia doskonale sprawdzają się ziołowe napary na bazie mięty, rumianku czy lipy.

Nierzadko zdarza się, że ból głowy jest skutkiem przedłużających się przerw między posiłkami, niewłaściwej diety, zbyt małej ilości snu czy nadmiernego przemęczenia organizmu stresującą pracą lub wysiłkiem fizycznym3.

ból głowy

Co pomaga na ból głowy, który utrudnia codzienne funkcjonowanie?

Czasem ból głowy jest na tyle silny, że konieczne jest zastosowanie środków farmakologicznych zawierających paracetamol, ibuprofen czy ketoprofen. Jeśli dolegliwość nie współistnieje z innymi niepokojącymi objawami, można te leki stosować krótkotrwale. Kiedy terapia nie daje efektu, konieczny jest kontakt z lekarzem. 

Przykładami przypadłości uprzykrzających i destabilizujących życie choremu, na które zwykłe leki dostępne bez recepty nie pomagają, są klasterowe bóle głowy i migrena. Jeśli krótkotrwałe leczenie nie jest skuteczne, potrzebna jest konsultacja lekarska, specjalistyczna diagnostyka i odpowiedni wybór specjalisty.

Co zrobić, by ból głowy się nie pojawiał?

Bóle głowy bardzo często są wynikiem złych nawyków w życiu codziennym i niewłaściwej higieny pracy. Dolegliwość ta bywa bardzo uporczywa, niejednokrotnie zmusza pacjenta do przerwania wykonywanej czynności, dlatego warto jej zapobiegać. W celu zminimalizowania ryzyka nawrotów zaleca się, by w pierwszej kolejności zadbać o wypoczynek. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna, najlepiej podejmowana na świeżym powietrzu. 

Koniecznie należy zachować zasady higieny pracy, czyli przestrzegać przysługujących pracownikowi przerw przy korzystaniu z komputera itp. Zmysł węchu jest istotnym ogniwem w powstawaniu bólu. Intensywne zapachy, np. środków chemicznych, perfum czy przypraw mogą wywołać ból lub go nasilić. Istotnym elementem jest dostęp do świeżego powietrza, dlatego trzeba wietrzyć pomieszczenia, szczególnie te, gdzie przebywa więcej osób przez dłuższy czas.

KETO/284/08-2020

Bibliografia:

1. Headaches: diagnosis and management of headaches in young people and adults, [w:] https://www.nice.org.uk/guidance/cg150 (dostęp: 01.2015)
2. T. J. Steiner, L. J. Stovner, Z. Katsarava, The impact of headache in Europe: principal results of the Eurolight project. J. Headache Pain, 2014.
3. A. Prusiński, Neurologia praktyczna, Warszawa 2011.

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl