Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale czy wiesz, że może być aktywatorem napadu bólu głowy? W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób stres aktywuje dolegliwości. Podpowiemy też jakie skuteczne strategie możesz zastosować, aby zapobiec temu nieprzyjemnemu doświadczeniu. Daj sobie szansę na odzyskanie zdrowej równowagi w pracy i poza nią.
Gdzie boli głowa ze stresu?
Reakcje na stres są bardzo indywidualne, więc nie wszyscy doświadczamy dokładnie tych samych symptomów. Jedną z częstszych reakcji organizmu na nadmierne zdenerwowanie bądź też na nagłe ustąpienie długotrwałego stresu jest ból głowy lub napad migreny [1]. Dolegliwości lokalizują się w różnych miejscach:
-
uciskający ból obejmuje całą głowę,
-
pulsujący ból odczuwany jest z jednej strony,
-
ból obejmuje okolice zatok,
-
dolegliwości wywołuje napięcie mięśni w okolicach szyi i ramion,
-
u niektórych osób może pojawić się opuchlizna w okolicach oczu.
Jak pozbyć się bólu głowy, który jest wywołany przez stres?
Skuteczne zarządzanie stresem jest kluczowe dla złagodzenia bólu głowy wywołanego przez negatywne emocje [3]. O ile można próbować unikać stresogennych sytuacji, to nie w każdym momencie życia mamy nad nimi kontrolę. Dlatego tak ważne jest opanowanie technik relaksacyjnych, które pomogą uspokoić nerwy.
Poza oczywistym unikaniem tzw. wyzwalaczy (czyli sytuacji lub czynników stresogennych) warto wypróbować kilka technik relaksacyjnych, które można później zastosować niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. Medytacja, głębokie oddychanie, joga lub progresywna relaksacja mięśni to metody, które mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego, a tym samy złagodzenia bólu głowy. Wykonane odpowiednio wcześniej często całkowicie eliminują napad bólowy. Pamiętaj, że przewlekły stres, z którym nie umiesz sobie poradzić, może wymagać terapii.
Upewnij się, że utrzymujesz balans między pracą a odpoczynkiem. Ważny jest regularny sen, ponieważ niewysypianie się może zaostrzać ból głowy i jednocześnie powoduje, że jesteś bardziej podatny na stres, czyli pojawia się efekt błędnego koła. Próbuj utrzymywać stały rytm snu. Pomoże w tym regularna aktywność fizyczna, ponieważ ruch i wysiłek poza spalaniem kalorii poprawia nastrój i wyzwala endorfiny.
Unikaj też potencjalnych wyzwalaczy bólu głowy w diecie, czyli kofeiny, alkoholu oraz żywności przetworzonej. Poza zbilansowaną dietą pij wodę, unikając odwodnienia, które nasila dolegliwości. Jeśli ból staje się trudny do zniesienia lub uniemożliwia normalne
funkcjonowanie, doraźnie można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Pamiętaj, aby stosować je zgodnie z zaleceniami zawartymi w dołączonej do opakowania ulotce.
Pamiętaj, że utrzymujący się ból głowy wymaga profesjonalnej oceny i leczenia, dlatego nie wahaj się skonsultować swoich dolegliwości z lekarzem. Doraźnie, w celu zmniejszenia dolegliwości, warto sięgnąć po lek dostępny bez recepty. Skuteczne w łagodzeniu bólu głowy są leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) zawierające np. ketoprofen [6-7]. Pamiętaj, aby stosować je zgodnie z dołączoną do opakowania ulotką.
Co może boleć ze stresu poza głową?
Stres może powodować napięcie mięśniowe, co często prowadzi do bólu pleców, szyi, ramion i innych partii ciała. Długotrwałe napięcie mięśniowe może skutkować trwałym bólem mięśniowym, skurczami, a także zaburzeniami postawy [4]. Negatywne emocje upośledzają też prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowy i mogą prowadzić do bólu brzucha, wzdęć, niestrawności i innych problemów trawiennych [4].
Wzrost poziomu stresu może wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy, zwiększając ryzyko wystąpienia bólów w klatce piersiowej lub zaostrzenia istniejących problemów sercowych [4]!
Poza ogólnym pogorszeniem samopoczucia i przewlekłym zmęczeniem stres odbija się także na wyglądzie włosów czy skóry, wywołując m.in. trądzik, pokrzywkę, wysypki lub łuszczenie się skóry. U niektórych osób zdenerwowanie wpływa na pojawienie się nawyków. Jednym z nich jest zgrzytanie zębów (bruksizm), które prowadzi do bólu szczęki i uszkodzenia zębów.
Częste negatywne emocje mogą wpędzić w stany lękowe, a także nerwicę. Osłabiony układ nerwowy jest bardziej podatny na infekcje i częściej może dojść do niekontrolowanych ataków paniki, których jednym z pierwszych objawów jest płytki i przyspieszony oddech.
Warto zrozumieć, że stres wpływa na cały organizm i może aktywować zarówno objawy fizyczne, jak i emocjonalne. Dlatego tak ważne jest zarządzanie stresem i poszukiwanie profesjonalnego wsparcia.
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie jest tożsamy z konsultacją lekarską.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Wiktor Trela
KETO/195/10-2023
Bibliografia:
- M. Gajewski, W. Janczewska, P. Członkowska, Migrena: patofizjologia i leczenie, Postępy Nauk Medycznych, 2014, 27(4), s. 247-253.
- Definicja za: Polskie Towarzystwo Neurologiczne: https://ptneuro.pl/
- Amir H. Ghasemi-Esfehani, MD (PhD), Michael J. Moskowitz (MD), The Role of Stress in Headache, w: Current Pain and Headache Reports, 2022.
- Julie A. Cholewiak (PhD, PT), Timothy M. Gross (PhD, PT), Peter W. Hodges (PhD), The Effects of Chronic Muscle Tension on Pain, Function, and Posture, w: Journal of Pain, 2022.
- J. Kryszczyńska, A. Wszołek, Napięciowy ból głowy – patofizjologia i możliwości leczenia. Neurologia i Neurochirurgia Polska, 2015, 49(6), 591-600.
- Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde: https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-active
- Ketonal Sprint, 25 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce: https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-sprint
Curated Tags