It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Zdarzają się sytuacje, w których zastosowanie jednego leku przeciwbólowego jest niewystarczające i wówczas może być potrzebne połączenie dwóch leków. Na pewno nie możemy łączyć leków o tym samym mechanizmie działania, a więc w tym przypadku ibuprofenu i ketoprofenu. Nie należy łączyć ze sobą leków z tej samej grupy, ponieważ nie poprawia to skuteczności postępowania przeciwbólowego, natomiast zdecydowanie zwiększa ryzyko działań niepożądanych.

W leczeniu bólu zalecanym sposobem postępowania jest stosowanie terapii skojarzonej, która polega na łączeniu leków o odmiennych mechanizmach działania w celu uzyskania optymalnego efektu przeciwbólowego. Pozwala to na redukcję koniecznych do zastosowania dawek leków przeciwbólowych i dzięki temu na zminimalizowanie ryzyka działań niepożądanych związanych z ich stosowaniem. I tak dobrą strategią postępowania jest np. łączenie paracetamolu z jednym z niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Odpowiadając na pytanie: nie wolno łączyć podawanych systemowo (czyli doustnie, dożylnie lub domięśniowo) ibuprofenu z ketoprofenem, ponieważ obydwa leki należą do tej samej grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Należy podkreślić, że jest to bardzo często popełniany w terapii bólu błąd, który grozi poważnymi powikłaniami. Ryzyko powikłań związanych ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest szczególnie duże w populacji pacjentów w podeszłym wieku. Niesteroidowe leki przeciwzapalne powinny być stosowane możliwie jak najkrócej i w najniższych skutecznych dawkach. Ketoprofen o mocy 50 mg jest dostępny bez recepty i wskazany jest w objawowym leczeniu bólu lekkiego do umiarkowanego, w bólach mięśniowych czy kostno-stawowych. U pacjenta z bólem krzyża, gdy po kilku dniach leczenia nie następuje poprawa lub gdy ból krzyża jest silny i/lub wystąpił nagle (np. po wypadku lub przeciążeniu), konieczna jest przede wszystkim konsultacja lekarska oraz przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki.

Należy zawsze pamiętać, że w razie utrzymywania się objawów (ból, gorączka), konieczna
jest konsultacja z lekarzem. Uporczywe lub nasilające się objawy mogą być spowodowane
poważniejszym schorzeniem.

Ketonal Active

Codziennie stajesz przed nowymi wyzwaniami i nie możesz sobie pozwolić na to, aby ból cię ograniczał? Z Ketonalem Active to możliwe! Chcesz wiedzieć więcej?

Curated Tags

Przeczytaj również

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl