Ból pleców między łopatkami może oznaczać różne choroby. W obszarze tym znajduje się wiele struktur, które mogą za niego odpowiadać. Poza tym zdarza się, że ma charakter udzielony. Tzw. ból rzutowany pochodzi z narządów wewnętrznych. W przypadku lokalizacji międzyłopatkowej ból pleców może być spowodowany zawałem.
Ból pleców między łopatkami jest częstą dolegliwością. Może być objawem chorób kręgosłupa, neuralgii międzyżebrowej, wad postawy, przeciążenia. Ból między łopatkami jest uciążliwy i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli go odczuwasz, skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać właściwą diagnozę i wprowadzić odpowiednie postępowanie.
Nieprawidłowa postawa przyczyną bólu pleców między łopatkami
Ból pleców między łopatkami to powszechnie występująca dolegliwość u osób pracujących wiele godzin w takiej samej pozycji. Pojawia się nie tylko z powodu jednostajności ułożenia ciała, ale i w wyniku nienaturalnej, wręcz wymuszonej, postawy. Ciało jest za bardzo pochylone do przodu. W konsekwencji dochodzi do obciążenia kręgosłupa i kończyn dolnych oraz do zaburzenia pracy organów wewnętrznych, na które wywoływany jest nacisk przez źle ułożone kości. Tego typu ból pleców między łopatkami może się pojawić u osób pracujących zarówno w pozycji stojącej, np. przy taśmie produkcyjnej, przy stole operacyjnym, jak i siedzącej (dotyczy to np. programistów, redaktorów, sekretarek). Ból pleców pomiędzy łopatkami w ciąży także związany jest z nieprawidłowym układaniem ciała, co wynika ze zmiany środka ciężkości. Ciężarna przyjmuje niekomfortowe dla kręgosłupa pozycje snu czy siedzenia, po to, by nie uciskać brzucha. Dochodzi też do pogłębienia lordozy lędźwiowej i bólu w piętrach wyższych, czyli piersiowych.
Ból pleców między łopatkami – neuralgia międzyżebrowa
Za ból w plecach między łopatkami może odpowiadać neuralgia międzyżebrowa, czyli mówiąc prościej – nerwoból. Jej powstanie wiąże się z uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych. Odpowiedzialne są one za unerwienie skóry bocznej i przedniej powierzchni międzyżebrowej. Do neuralgii dochodzi najczęściej w wyniku reumatoidalnego zapalenia stawów, guzkowatego zapalenia tętnic, toksycznego lub polekowego uszkodzenia nerwu. Charakterystyczny jest tutaj ostry, szarpiący, rwący, silny ból pleców między łopatkami. Nierzadko jest on napadowy, co oznacza, że między okresami bólu występują przerwy o znacznie łagodniejszych dolegliwościach, a nawet bezbólowe. Napady mają różną długość – trwają sekundę, minutę, godzinę. Nerwobóle międzyżebrowe mogą występować jednostronnie lub po obu stronach klatki piersiowej. Dolegliwości bólowe nasilają się w czasie ekspozycji na niskie temperatury, podczas wysiłku fizycznego, przy głębokim wdechu, pochyleniu tułowia do przodu, wskutek długotrwałego przebywania w jednej pozycji [4].
Przyczyny neuralgii międzyżebrowej
Nerwoból może mieć różne przyczyny, m.in.:
- uraz klatki piersiowej, taki jak złamane żebro lub posiniaczona klatka piersiowa;
- infekcje wirusowe, takie jak półpasiec;
- uwięzienie nerwów międzyżebrowych;
- zapalenie nerwu (zapalenie nerwu lub grupy nerwów);
- powikłanie chirurgiczne zabiegu polegającego na otwarciu klatki piersiowej w celu uzyskania dostępu do gardła, płuc, serca lub przepony;
- guz w klatce piersiowej lub brzuchu naciskający na nerwy międzyżebrowe (guzy te mogą być łagodne lub rakowe);
- naciągnięty lub napięty mięsień w klatce piersiowej, ramionach lub plecach.
Ból kręgosłupa między łopatkami po wysiłku
Kolejną przyczyną bólu pleców między łopatkami okazują się przeciążenia tkanek miękkich. W sposób szczególny narażone są na nie osoby intensywnie uprawiające sport. Może u nich dojść do nadmiernego obciążenia i forsowania obręczy barkowej, a to prowadzi do przeciążenia mięśnia czworobocznego. Tzw. mięsień stołowy zaliczany jest do powierzchownych mięśni grzbietu człowieka. Wpływa na ustawienie głowy i barków, należy zatem stwierdzić, że buduje w dużej mierze postawę ciała. Ma wiele miejsc przyczepu, w tym jego dolne włókna przyłączone są do grzebienia łopatki. Mięsień czworoboczny decyduje o jej ruchach. Na skutek zbyt dużego obciążenia fizycznego, ale i w wyniku działania czynników psychicznych i tendencji do przyjmowania pozycji obronnej, może dojść do zwiększenia jego napięcia, osłabienia i problemów w rozciągnięciu. Wtedy pojawia się ból pleców między łopatkami [2, 5].
Ból klatki piersiowej i pleców między łopatkami
Jednoczesny ból klatki piersiowej i pleców może wskazywać na stan zagrażający życiu, jakim jest zawał mięśnia sercowego. Dochodzi do niego w wyniku niedokrwienia serca z powodu zamknięcia tętnicy wieńcowej, która transportuje do niego krew. Dla zawału typowy jest piekący ból pleców między łopatkami, który promieniuje do szyi, żuchwy, lewej ręki, a niekiedy i w kierunku brzucha i pleców. Można podejrzewać zawał, jeśli prócz pieczenia pleców między łopatkami obecne są takie objawy, jak: bladość, spadek ciśnienia tętniczego, lepki pot, tachykardia (wzrost częstości akcji serca powyżej 100 na minutę), zawroty głowy, omdlenie, osłabienie, sine zabarwienie warg, kołatanie serca, duszność [3]. Stwierdzenie tych objawów wymaga natychmiastowego dzwonienia na numer alarmowy. Inne groźne choroby o charakterze kardiologicznym, które mogą powodować ból między łopatkami na plecach, to zator płucny i rozwarstwiający tętniak aorty.
Ból pleców między łopatkami – inne przyczyny
Wśród innych przyczyn bólu pleców między łopatkami znajdują się m.in.:
- choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – dotyczy krążków, więzadeł, stawów międzykręgowych, trzonów kręgów. W wyniku ich zmian następuje pogorszenie stabilizacji kręgosłupa, pojawienie się dolegliwości bólowych i ograniczenia ruchomości,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – choroba reumatyczna na tle autoimmunologicznym, która oprócz bólu nasilającego się przy spoczynku powoduje trudności z oddychaniem, kłopoty z poruszaniem się [1],
- choroby układu oddechowego, np. POCHP, półpasiec,
- choroby układu pokarmowego, np. refluks.
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie jest tożsamy z konsultacją lekarską.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Agnieszka Widera
KETO/106-09-2021
Bibliografia:
- A.M. Briggs i in., Thoracic spine pain in the general population: prevalence, incidence and associated factors in children, adolescents and adults. A systematic review, „BMC Musculoskeletal Disorders” 2009, t. 10, nr 77, s. 1–12.
- A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka, t. I, Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019, s. 650–652.
- P. Gajewski, Uniwersalna definicja zawału serca, „Medycyna Praktyczna” 2008, t. 1, nr 203, s. 47–64.
- K. Juergen, Choroby krążka międzykręgowego. Przypadki kliniczne, diagnostyka, leczenie, profilaktyka, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2012, s. 144.
- Ł. Wojtyczek, Zaburzenia czynnościowe w układzie mięśniowym, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego” 2005, nr 1, s. 77–80.
Curated Tags