It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Ból po wyrwaniu zęba pojawia się, gdy stosowane podczas zabiegu znieczulenie przestaje działać. By złagodzić dolegliwości najczęściej stosuje się leki z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych oraz zimne okłady. Niektóre gabinety stomatologiczne oferują też zabiegi laserem biostymulacyjnym.

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba to zabieg, podczas którego ingeruje się w strukturę dziąsła oraz kości. W związku z tym ból po wyrwaniu zęba jest zjawiskiem naturalnym. Kiedy jednak trwa dłużej niż 3 dni, może świadczyć o powstałych powikłaniach. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa.

Jak długo boli po wyrwaniu zęba?

Ból po wyrwaniu zęba, określany jako poekstrakcyjny,jest naturalnym zjawiskiem. Nie powinien budzić niepokoju, jeżeli nasilenie bólu jest lekkie do umiarkowanego i ustępuje po zastosowaniu leków przeciwbólowych oraz utrzymuje się nie dłużej niż 3 dni. W przypadku, gdy dolegliwości bólowe po usunięciu zęba dokuczają dłużej i nasilają się, zamiast ustępować, należy skonsultować się ze stomatologiem. Wizyta w gabinecie dentystycznym jest konieczna, gdy pojawiają się inne, niepokojące objawy, np.:

  • z rany zaczyna sączyć się ropa (podczas prawidłowego procesu gojenia rany przez kilka dni po zabiegu może się z niej wydobywać wydzielina, lecz bez charakteru ropnego);
  • pojawia się krwawienie;
  • wystąpił szczękościsk (jest to niemożność otwarcia ust na skutek skurczu mięśni skroniowo-żuchwowych) lub inne dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych1.
Ból po wyrwaniu zęba infografika

Ile czasu może boleć po wyrwaniu zęba?

Ból po wyrwaniu zęba zwykle trwa około 3 dni. Zdarzają się jednak sytuacje, w których utrzymuje się dłużej, np.:

  • trudne umiejscowienie zęba – najciężej proces gojenia zachodzi w obrębie dolnych ósemek. Ból po usunięciu tych zębów utrzymywać się może nawet do 7 dni, a proces gojenia czasem trwa przez miesiąc. W przypadku ósemek często istnieje konieczność chirurgicznego dłutowania, co dodatkowo wydłuża odczuwanie objawów;
  • wykonywany zabieg był skomplikowany i długotrwały oraz wymagał użycia wielu narzędzi chirurgicznych – w takim przypadku dolegliwości mogą utrzymywać się do 7 dni;
  • pacjent ma problemy z zatokami – jeżeli podczas zabiegu okaże się, że zatoka jest otwarta, proces gojenia się znacznie się wydłuża2.

Utrzymujący się ból po wyrwaniu zęba może być szczególnie dokuczliwy dla osób, które przyjmują doustnie lub dożylnie niektóre leki (np. bisfosfoniany) lub chorują na cukrzycę. W ich przypadku naturalny proces gojenia ran jest upośledzony, a tym samym ból może trwać dłużej. Po trudnych ekstrakcjach zębów zatrzymanych lub złamanych korzeni pacjenci mogą odczuwać też ból w obrębie sąsiedniego zęba.

Przyczyny uporczywego bólu po wyrwaniu zęba

Jeżeli ból po wyrwaniu zęba utrzymuje się dłużej niż 3 dni, można podejrzewać powstanie suchego zębodołu, co oznacza nieprawidłowe gojenie się rany. Suchy zębodół występuje, gdy podczas zasklepiania ran nie powstaje skrzep, który stanowi ich naturalną ochronę. W konsekwencji zębodół pozostaje odsłonięty i narażony na szkodliwe działanie drobnoustrojów. Lekarz po uprzednim wyczyszczeniu lub przepłukaniu zębodołu zakłada wówczas specjalną wkładkę. Postępowanie takie znacznie pomaga w złagodzeniu dolegliwości bólowych.

Aby zmniejszyć ryzyko niewytworzenia lub zbyt wczesnego odpadnięcia skrzepu, chory powinien stosować się do zaleceń podanych przez lekarza. Przez 2 dni należy płukać jamę ustną np. roztworem soli fizjologicznej. Jeśli zakażenie zębodołu ma charakter bakteryjny, lekarz zleci 7-10-dniową antybiotykoterapię. W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia rany, nie należy spożywać pokarmów przez dwie godziny od zabiegu. Należy również unikać palenia papierosów oraz spożywania twardych pokarmów3.

Jak złagodzić ból po wyrwaniu zęba?

Aby uśmierzyć ból po wyrwaniu zęba można przyjmować leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które są dostępne bez recepty. Skutecznym lekiem w łagodzeniu bólu po wyrwaniu zęba może być np. Ketonal Active, jednak zawsze przyjmowanie leku najlepiej wcześniej skonsultować ze specjalistą. 

Uśmierzenie bólu dziąsła po wyrwaniu zęba i przyspieszenie gojenia może przynieść laser biostymulacyjny. Specjalistyczna laseroterapia zachowawcza emituje skoncentrowaną niskoenergetyczną wiązkę światła, która działa przeciwzapalnie, pobudza proces regeneracji okolicznych tkanek i zmniejsza obrzęk4. Wynikiem tego jest złagodzenie dolegliwości bólowych.

Należy też zlikwidować obrzęk, który może pogłębiać odczuwanie bólu. Tutaj wskazane są zimne okłady, które warto zastosować jak najszybciej po zabiegu. Niska temperatura powoduje obkurczenie uszkodzonych naczyń krwionośnych, ograniczając tym samym zasięg mikrowylewu oraz zmniejsza przewodzenie nerwowe, co uśmierza ból. Zimnych okładów nie wolno przykładać bezpośrednio do skóry ani trzymać w jednym miejscu przez długi czas, istnieje bowiem ryzyko powstania w tkankach zmian niedokrwiennych. Dobrym rozwiązaniem jest zawinięcie okładów w czystą lnianą ściereczkę i dopiero w takiej formie przykładanie w miejsca będące ogniskiem bólu.

KETO/283/08-2020

Sprawdź także jak sobie radzić w bólu po wyrwaniu ósemki

Bibliografia:

1. M. Barańska-Gachowska M, Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego, Czelej, Lublin 2004.
2. J. Skoracka, N. Torlińska-Walkowiak, T. Torlińska, W. Woźniak, Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego, „Nowiny Lekarskie”, 2006, t. 75, nr 1, s. 80–89.
3. Postępowanie po usunięciu zęba, [w:] http://stomatologiapolak.pl/wp-content/uploads/2015/07/Polak_poradnik-postepowanie-po-usunieciu-zeba.pdf (01.04.2020).
4. E. Iwanicka-Grzegorek, M. Puczyłowska-Rybaczyk, Terapeutyczne i diagnostyczne zastosowanie lasera w schorzeniach jamy ustnej, „Nowa Stomatologia”, 2011, nr 3, s. 128–133.

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl