Ból zęba zawsze jest niepokojącym objawem, ponieważ nie występuje fizjologicznie. Szczególnie uporczywy jest ten o charakterze pulsującym - cierpiąca na niego osoba nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Najczęściej wynika ze stanów zapalnych miazgi, która jest tkanką żywą, a zakażona obumiera. Przyczyną zapalenia miazgi jest zwykle nieleczona próchnica, ale może to być również nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe lub uraz mechaniczny zęba. Ból można złagodzić doraźnymi lekami z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych, ale konieczna jest też wizyta u stomatologa.
Stan zapalny miazgi to w dużej mierze skutek wieloletnich zaniedbań w postaci nieleczonej próchnicy. Brak należytej pielęgnacji jamy ustnej i nieleczone ubytki mogą doprowadzić do poważnych problemów. Pogłębiające się zapalenie sprawia, że ból staje się coraz bardziej dotkliwy. Przy takich dolegliwościach należy zwrócić się do lekarza stomatologa, który zaleci odpowiednie leczenie stomatologiczne. Konieczna może być antybiotykoterapia lub usunięcie zęba.
Kiedy pojawia się pulsujący ból zęba?
Pulsujący ból zęba to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Ból ten jest dotkliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Pulsujący ból zęba dokucza szczególnie w pozycji leżącej lub przy pochylaniu się. Objawy mogą również wystąpić przy spożywaniu gorących potraw czy płynów. Tego rodzaju ból jest związany ze stanem zapalnym miazgi zęba, która jest obrzęknięta i mocno przekrwiona w wyniku zakażenia.
Ból zęba o charakterze pulsującym może wynikać również ze źle przeprowadzonego leczenia kanałowego. Przyczyną jest nieszczelne wypełnienie kanałów lub zbyt wysoko założona plomba. Rzadko natomiast jest związany z raną po ekstrakcji. Znacznie częściej czynnikiem powodującym dolegliwość są zmiany próchnicowe, które predysponują do powstania zgorzeli.
Pulsujący ból zęba może pojawić się także w wyniku urazu mechanicznego szczęki lub z powodu wyrzynającej się ósemki. W takim przypadku konieczny może okazać się zabieg dentystyczny lub ekstrakcja. Bóle o charakterze pulsującym zdarzają się też osobom poddanym leczeniu ortodontycznemu. Przyczyną ich występowania jest zbyt szybkie przesuwanie się zębów.
Objawy pulsującego zęba
Charakterystycznym objawem jest ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Ząb jest wrażliwy na zmianę temperatur. Pacjent ma też problemy z nagryzaniem. Dolegliwościom bólowym może towarzyszyć obrzęk i tętnienie, porównywalne z biciem serca. Objawy dość często nasilają się w nocy w pozycji leżącej, czego skutkiem jest niewyspanie i ogólne rozdrażnienie. W niektórych przypadkach dochodzi do tworzenia się torbieli, zgorzeli lub ropni1.
Jak leczyć pulsujący ból zęba?
Leczenie bólu zęba zależy od przyczyny, dlatego osoba cierpiąca powinna jak najszybciej trafić do stomatologa. Specjalista w pierwszej kolejności oceni stan jamy ustnej i zaleci właściwe leczenie, które obejmuje również założenie opatrunków łagodzących stan zapalny.
Przy pulsującym bólu zęba spowodowanym przez zgorzele zaleca się antybiotykoterapię. O jej wyborze zawsze decyduje lekarz. Doraźnie pacjent może przyjąć niesteroidowy lek przeciwzapalny, który zmniejszy ból i stan zapalny. Skuteczne w tego rodzaju bólu będą leki zawierające np. ibuprofen czy ketoprofen, które obecnie są dostępne w aptece bez recepty. Leki te należy stosować przez ograniczony czas, ściśle według wskazań, gdyż zażycie większej dawki nie zwiększa działania przeciwbólowego, a może spowodować wystąpienie działań niepożądanych, np. nudności czy podrażnienia śluzówki przewodu pokarmowego2. Aby tego uniknąć, leki dostępne bez recepty należy zawsze zażywać zgodnie ze wskazaniami zawartymi w ulotce lub po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Czy pulsujący ból zęba może spowodować powikłania?
Niestety tak. Najgorszym powikłaniem przy pulsującym bólu zęba jest martwica tkanek lub bolesny ropień, który trzeba długo leczyć. Choremu grozi nie tylko utrata bolącego zęba, ale też kłopot z innymi, które z nim sąsiadują. Ból jest też bardziej uporczywy niż w początkowym stadium zaawansowania. Stąd też nie wolno odkładać wizyty u dentysty, nawet jeśli odczuwamy strach przed zabiegami stomatologicznymi. Konsekwencje zaniedbań mogą być bardzo poważne. Osobom, które zlekceważą problem, grozi całkowita utrata zębów, konieczność wykonania uzupełnienia protetycznego, ale również konsekwencje ogólnoustrojowe ze strony układu sercowo-naczyniowego czy oddechowego. Ważne, aby pamiętać, że większość usług stomatologicznych jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
KETO/281/08-2020
Przeczytaj również co robić w przypadku bólu po wyrwaniu zęba.
Bibliografia:
1. Z. Klin, D. Ksiądzyna, B. Kamiński i inni, The Merck Manual – Objawy kliniczne – Praktyczny Przewodnik Diagnostyki i Terapii, Urban & Partner, Wrocław 2002, s.145.
2. Z. Klin, D. Ksiądzyna, B. Kamiński i inni, The Merck Manual – Objawy kliniczne – Praktyczny Przewodnik Diagnostyki i Terapii, Urban & Partner, Wrocław 2002, s.149.
3. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta, [w:] https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-active (02.04.2021).
Curated Tags