It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Urazy mięśniowe to jedna z najczęstszych kontuzji, z którymi muszą mierzyć się sportowcy, ale też osoby prowadzące aktywny tryb życia. Wśród nich wyróżnia się naderwanie mięśnia, czyli stan, w którym dochodzi do częściowego przerwania ciągłości włókien mięśniowych. Rozpoznanie tego rodzaju urazu oraz właściwe postępowanie decydują o czasie terapii. Właśnie dlatego w tym artykule skupimy się na tym, jak rozpoznać naderwanie mięśnia, jakie są objawy urazu oraz najczęściej wdrażane metody leczenia i rehabilitacji.

Czym jest naderwanie mięśnia?

Naderwanie mięśnia to uraz, który polega na częściowym uszkodzeniu i zerwaniu włókien mięśniowych. W odróżnieniu od całkowitego zerwania mięśnia, gdzie dochodzi do rozerwania wszystkich lub niemal wszystkich włókien, w przypadku naderwania uszkodzeniu ulega jedynie część struktury mięśnia [1]. Naderwanie klasyfikowane jest jako uraz II stopnia w trójstopniowej skali oceniającej nasilenie tego typu kontuzji. Oznacza to, że dochodzi do zerwania ponad 5% włókien mięśniowych, jednak nie jest to całkowita utrata ciągłości tkanki.

Najczęściej naderwaniu ulegają:

  • mięsień dwugłowy uda,

  • mięsień brzuchaty łydki,

  • mięśnie przedramienia,

  • mięśnie brzucha,

  • mięśnie pośladkowe.

Kontuzje te dotykają przede wszystkim sportowców, ale mogą również wystąpić u osób prowadzących aktywny tryb życia lub wykonujących prace wymagające powtarzalnych ruchów.

Przyczyny naderwania włókien mięśniowych

Naderwanie mięśnia jest najczęściej wynikiem nagłego, silnego obciążenia włókien, przekraczającego ich fizjologiczne możliwości [1]. Do tego typu urazów dochodzi, np. jeśli zapominasz o prawidłowej rozgrzewce przed treningiem lub aktywnością fizyczną, ale również, jeśli sam trening jest zbyt intensywny i niedopasowany do możliwości Twojego organizmu i poziomu wytrenowania. Ryzyko zwiększają wszelkie gwałtowne ruchy, takie jak nagłe zmiany kierunku, dynamiczne skoki czy zatrzymania. Urazy mechaniczne, np. uderzenie w napięty mięsień także mogą skończyć się tego typu kontuzją.

Ważne, aby pamiętać, że są również czynniki predysponujące do naderwań mięśni. Bardziej narażone na kontuzje są osoby:

  • z wyraźnie zarysowaną dysproporcją siły między poszczególnymi grupami mięśniowymi,

  • z zaburzeniami wzorców ruchowych,

  • z wadami postawy,

  • po wcześniejszych urazach,

  • jeśli mięśnie znajdują się w stanie osłabienia, a organizm jest przemęczony.

Jak rozpoznać, że mięsień jest naderwany?

Naderwanie mięśnia daje bardzo charakterystyczne objawy. Ich znajomość pozwala szybko zidentyfikować kontuzję. Dlatego, jeśli możesz podejrzewać uraz, jeśli:

  • odczuwasz nagły, silny ból w miejscu urazu, nasilający się przy próbie ruchu,

  • w okolicy bólu pojawi się obrzęk, zasinienie lub zaczerwienienie skóry,

  • zauważysz osłabienie siły mięśniowej i ograniczenie zakresu ruchomości,

  • a w poważniejszych przypadkach – niekontrolowane skurcze mięśnia [2].

W samym momencie urazu charakterystyczne jest również uczucie „trzasku” lub „pęknięcia”. Objawy naderwania mogą utrzymywać się przez kilka tygodni, w zależności od stopnia naderwania.

Stopnie naderwania mięśnia

Naderwania mięśni klasyfikowane są w trzystopniowej skali, w zależności od rozległości uszkodzenia [1].

Naderwanie I stopnia (naciągnięcie) to uszkodzenie mniej niż 5% włókien mięśniowych. Objawy są łagodne, ból i obrzęk niewielkie, a funkcja mięśnia zachowana.

Naderwanie II stopnia (naderwanie) to opisywane w tym artykule uszkodzenie ponad 5% włókien mięśniowych. Występuje wówczas wyraźny ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości i osłabienie siły mięśniowej.

Naderwanie III stopnia (zerwanie) to całkowite lub niemal całkowite przerwanie ciągłości mięśnia. Objawia się silnym bólem, dużym obrzękiem, brakiem możliwości ruchu i znaczną utratą siły mięśniowej.

Prawidłowa ocena stopnia naderwania jest kluczowa dla wdrożenia odpowiedniego leczenia i rehabilitacji, dlatego, jeśli podejrzewasz tego typu uraz, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, który może zlecić badanie obrazowe.

Leczenie naderwanego mięśnia

Jak w przypadku większości kontuzji, również przy tym urazie konieczne jest unieruchomienie i odpoczynek, aby organizm mógł się prawidłowo zregenerować. Pamiętaj, że kontynuowanie aktywności tylko pogłębi uraz i wydłuży czas powrotu do zdrowia. Aby zmniejszyć ból i złagodzić stan zapalny można wdrożyć leki dostępne bez recepty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) [3]. Pamiętaj, aby przed ich zastosowaniem zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką.

Bezpośrednio po urazie wskazane są zimne okłady, które pomagają zmniejszyć obrzęk i ból. Chłodzące opatrunki warto stosować kilka razy dziennie na kilkanaście minut. Możesz w tym celu wykorzystać gotowe opatrunki żelowe lub kostki lodu zawinięte w bawełnianą ściereczkę (pamiętaj, aby lodu nie przykładać bezpośrednio na skórę). Również kompresja elastycznym bandażem ogranicza obrzęk, a także uniesienie kończyny powyżej poziomu serca, co poprawia krążenie.

Kolejnym etapem powrotu do zdrowia, który wdraża się po ustąpieniu zaostrzonego stanu zapalnego, jest rehabilitacja i fizjoterapia, również pod kontrolą specjalisty. Najczęściej stosowane techniki to masaż, rozciąganie i terapia powięziowa. Wykorzystuje się również zabiegi fizykoterapeutyczne, np. laseroterapia, magnetoterapia.

Czas powrotu do pełnej sprawności po naderwaniu mięśnia jest bardzo indywidualny, może wynosić od kilku tygodni do nawet pół roku, w zależności od stopnia urazu.

Zapobieganie naderwaniom i innym kontuzjom mięśni

Pamiętaj, że mięśnie należy właściwie przygotować do wysiłku, dlatego nie pomijaj kompleksowej rozgrzewki wszystkich partii mięśni przed treningiem lub aktywnością. To nie wszystko!

  • Zwiększaj obciążenie w trakcie aktywności stopniowo. Pamiętaj, że Twój organizm musi się zaadaptować.

  • Dbaj o kondycję i równowagę mięśniową, wzmacniając mięśnie agonistyczne i antagonistyczne w równym stopniu.

  • Skup się na korygowaniu dysfunkcji i zaburzeń postawy.

  • Pamiętaj o odpowiedniej regeneracji i nawodnieniu (nawadnianie organizmu ważne jest przed i podczas aktywności fizycznej).

  • Wdrażaj zbilansowaną dietę bogatą w białko, witaminy i minerały.

  • Używaj odpowiedniego obuwia i sprzętu sportowego. Jeśli to konieczne stosuj taśmy lub ortezy w celu stabilizacji i odciążenia mięśni.

Kompleksowe podejście do profilaktyki, czyli połączenie prawidłowego treningu ze zdrowymi nawykami, pozwala na skuteczne zapobieganie kontuzjom mięśni i szybszy powrót do pełnej sprawności, jeśli dojdzie do urazu. Zrozumienie mechanizmów powstawania kontuzji, ich objawów i metod leczenia to ważny temat dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, zarówno sportowców, jak i amatorów.

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie jest tożsamy z konsultacją lekarską.

Autor: lek. med. Wiktor Trela

KETO/096/04-2024

Bibliografia:

  1. João Paulo Cortez Sant Anna, André Pedrinelli, Arnaldo José Hernandez, and Tiago Lazzaretti Fernandes, Muscle Injury: Pathophysiology, Diagnosis, and Treatment, National Library of Medicine: Muscle Injury: Pathophysiology, Diagnosis, and Treatment - PMC, dostęp: 24.05.2024.
  2. Muscle strains, Mayo Clinic: Muscle strains - Symptoms and causes - Mayo Clinic, dostęp: 24.05.2024.
  3. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta, Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde, Ketoprofenum, Ketonal.pl: https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-active, dostęp: 26.06.2024.
Curated Tags

Przeczytaj także

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl