It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Ból brzucha podczas okresu może być bardzo dokuczliwy. Niekiedy na tyle, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyczy nawet 75% młodych kobiet. Jest wiele czynników, które mogą predysponować do bolesnych menstruacji. Na szczęście istnieją też skuteczne sposoby na to, by złagodzić ból brzucha przy okresie.

Ból brzucha podczas okresu najczęściej pojawia się w momencie krwawienia, jednak część kobiet obserwuje go już na kilka dni przed. Mimo że dominują dolegliwości bólowe w okolicy podbrzusza o charakterze skurczowym (często promieniujące do ud lub odcinka krzyżowego kręgosłupa), zdarza się, że pojawiają się także inne objawy: zawroty i ból głowy, nudności, wymioty, biegunka, zmęczenie oraz wahania nastroju. Brzuch podczas okresu może być nabrzmiały. U części kobiety występuje ponadto zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Dlaczego podczas miesiączki boli brzuch?

Ból brzucha podczas okresu jest częstą przypadłością. Występuje zarówno u młodych dziewcząt, jak i dorosłych kobiet. Jest związany z ruchami mięśniówki macicy, które są konieczne do wydalenia złuszczającego się nabłonka. Wyróżnia się pierwotne i wtórne bóle menstruacyjne1.

Pierwsze z nich dotyczą głównie młodych kobiet, które mają regularne cykle menstruacyjne2. Nie stwierdza się u nich żadnych zmian w obrębie miednicy mniejszej. Dokładne przyczyny bólu brzucha podczas okresu nie zostały do końca poznane, jednak uważa się, że jest on spowodowany nadmierną czynnością skurczową macicy. Narząd ten jest pobudzany do aktywności przez prostaglandyny (hormony), które występują w większym stężeniu podczas miesiączki w endometrium i myometrium (błonie mięśniowej macicy). Część badaczy twierdzi, że ból brzucha podczas okresu ma związek ze zmniejszonym przepływem krwi przez macicę w trakcie skurczów.

Wtórne bóle menstruacyjne występują rzadziej i są one skutkiem niektórych chorób, np. mięśniaków macicy3. Ważnym czynnikiem mogą być również nieprawidłowości w budowie anatomicznej narządów rodnych oraz infekcje przenoszone drogą płciową. Wtórny ból brzucha podczas okresu najczęściej dotyczy kobiet po 25. roku życia.

Jak złagodzić ból brzucha podczas miesiączki?

Ze względu na to, że bolesne menstruacje dotyczą wielu kobiet i mają charakter nawracający, warto wiedzieć, jak łagodzić ból brzucha podczas okresu. W pierwszej kolejności zaleca się, aby wypróbować naturalne i domowe sposoby na tę przypadłość. Jeżeli nie przyniosą one skutku, można skorzystać z farmakoterapii. Za skuteczne uważa się leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ponieważ blokują one syntezę prostaglandyn (hormonów, które biorą udział w wielu procesach fizjologicznych), a tym samym obniżają częstotliwość i amplitudę skurczów macicy.

Leki, które można przyjmować na ból brzucha podczas okresu to np. dostępny bez recepty Ketonal Active lub Ketonal Sprint. Ich substancją czynną jest należący do NLPZ ketoprofen. Leki te można stosować maksymalnie przez 5 dni i przeznaczone są wyłącznie dla osób powyżej 15. roku życia. Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, a w razie wątpliwości skonsultować z lekarzem. Skuteczność NLPZ w bólach menstruacyjnych ocenia się na 65–90%. Stosowanie leków należy rozpocząć w momencie wystąpienia krwawienia i kontynuować przez 1–2 dni4.

Ból brzucha podczas okresu infografika

Domowe sposoby na ból brzucha podczas miesiączki

Domowe sposoby na ból brzucha podczas okresu to:

  • ciepła kąpiel,
  • ciepłe okłady,
  • łagodna aktywność fizyczna,
  • unikanie stresu,
  • picie naparów ziołowych (zwłaszcza z liści malin lub rumianku),
  • stosowanie technik relaksacyjnych.

Jednym ze sposobów na ból brzucha podczas okresu może być masaż głęboki mięśni przykręgosłupowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa5. Terapia manualna nie tylko zmniejsza natężenie dolegliwości bólowych, ale także czas ich odczuwania. Dużą rolę przypisuje się również diecie. Jadłospis powinien być pozbawiony dań przetworzonych, tłustych, słonych i ostrych. Zalecane jest natomiast spożywanie produktów bogatych w magnez, wapń, cynk i witaminy z grupy B.

Ból brzucha podczas miesiączki – kiedy udać się do lekarza?

Niekiedy ból brzucha podczas okresu może być objawem jednej z chorób, np. endometriozy. Charakteryzuje się ona występowaniem ognisk endometrium (błony śluzowej macicy) poza jamą macicy, np. na jajnikach lub otrzewnej. Poza dolegliwościami bólowymi występują także: dyskomfort podczas stosunku, zaburzenia cyklu miesiączkowego, trudności z zajściem w ciążę, a niekiedy również krwiomocz lub krwawienie z przewodu pokarmowego.

Do lekarza należy zgłosić się, gdy podczas okresu występuje ból brzucha, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Badania trzeba wykonać także w przypadku, gdy towarzyszą mu inne objawy. Konsultacja jest wskazana ponadto wtedy, gdy znane sposoby łagodzenia bolesnych menstruacji są nieskuteczne.

KETO/277/08-2020

Bibliografia:

1. G. H. Bręborowicz, „Położnictwo i ginekologia”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
2. A. Drosdzol, V. Skrzypulec, Bolesne miesiączkowanie w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, „Ginekologia Polska”, 2008, t. 79, nr 7, s. 499.
3. G. Mrugacz, C. Grygoruk, P. Sieczyński, M. Grusza, I. Bołkun, P. Pietrewicz, Etiopatogeneza zespołu bolesnego miesiączkowania, „Medycyna wieku rozwojowego”, 2013, t. 17, nr 1, s. 85.
4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde, [w:] https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/ (22.04.2020).
5. B. Trybulec, E. Wyżycka, Zastosowanie wybranych technik terapii manualnej w leczeniu zachowawczym bolesnego miesiączkowania, „Medical Review”, 2016, t. 14, nr 2, s. 162.

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl